Jack Daniel's
Webová stránka značky: Jack Daniel's
The Jack Daniel´s Distillery je nejstarší registrovanou palírnou v USA. Příběh jejího zakladatele Jacka Daniela, vlastním jménem Jaspera Newtona Daniela, je dodnes obestřen řadou tajemství a nejasností. Co je zřejmé, je že svou whiskey vyráběl v Lynchburgu v americkém Tennessee už od svých 13 let, kdy se stal majitelem distilerie.
Jack se naučil řemeslu pálení alkoholu od reverenda Dana Calla. Psal se rok 1864, kdy reverend a jeho otrok Nathan "Nearest" Green naučili mladého Jacka vše, co potřeboval o destilaci alkoholu vědět. O dva roky později mladý Jack založil oficiální palírnu a pojmenoval ji The Jack Daniel's Distillery. Krátce nato ještě koupil místní pramen křišťálově čisté minerální vody Cave Spring Hollow, který zásobuje palírnu tím nejcennějším dodnes.
Jack Daniel's whiskey, to je hlavně Old No. 7, destilovaná převážně z kukuřice a zjemňovaná filtrací přes javorové uhlí. Díky tzv. Lincoln County Process mohou zdejší destiláty nést označení Tennessee whiskey a ne bourbon (více o klasifikaci amerických whiskey najdete zde). Poprvé o sobě nechal Old No. 7 pořádně slyšet, když v roce 1904 vyhrál první z budoucích 7 zlatých medailí na světové výstavě v St. Louis.
Smutný konec si Jack přivodil nešťastnou náhodou sám. Jednoho rána přišel do své kanceláře a ve snaze otevřít svůj trezor do něj rozzlobeně kopl. Bohužel si u toho zlomil palec na noze. Zranění se stále zhoršovalo až vyústilo v jeho smrt. Psal se rok 1906. Smutný a nešťastný konec génia, který daroval světu legendární nápoj. A protože neměl Jack žádné děti, odkázal pozemky a palírnu svému synovci Lemu Motlowi, který řízení o rok později přebírá.
Lem Motlow pověřil v roce 1911 svého mladšího bratra Jesse řízením výrobního procesu distilerie. Jess Motlow se tak stal druhým master distillerem palírny hned po svém strýci a pokračoval přesně tak, jak jej to Jack naučil.
Vše se ubíralo dobrým směrem až do roku 1919, kdy začala platit prohibice. Hlavním úkolem bratrů Motlowých tak bylo udržet palírnu v době, kdy nemohla vyrábět svou whiskey. Naštěstí to dlouho netrvalo a v roce 1933 byla prohibice zrušena. Šťastné dny se tak opět vrátily. Chvíli ale trvalo, než Jess začal opět vyrábět Old No. 7. Chyběly totiž suroviny od dodavatelů, kteří se za dob prohibice museli přeorientovat na dodávky svých plodin jinému odvětví.
V průběhu druhé světové války to bylo s Jackem jako na houpačce. Kvůli nedostatku surovin nemohl uspokojit každého žíznivého zákazníka, což ale vedlo k výraznému nárůstu poptávky. Vše vyvrcholilo odstávkou v roce 1944, kdy byla válka na svém vrcholu a veškeré suroviny byly určeny právě pro účely vítězného konce války. V té době řídil palírnu v pořadí třetí master distiller Lem Tolley.
Po válce se vše opět vracelo do normálních kolejí. Návratu Jacka Danielse na výsluní pomohl i hvězdný Frank Sinatra, který jej v roce 1947 v jednom newyorském baru poprvé ochutnal. Byla to láska na první pohled a vzniklo přátelství na dlouhá desetiletí dopředu. I díky Frankovi se z Jacka pomalu stával nápoj hudebníků, kterým se jejich fanoušci snažili vyrovnat. Krátce na to dosahovala produkce linchubrgské palírny stejných čísel, jako ve zlatých časech před prohibicí.
Byla to právě šedesátá léta, kdy se z palírny spíše regionální působnosti stala americká ikona. Čtvrtý master distiller Jess Gamble, který převzal palírnu v roce 1964, zpracoval věhlasnou černobílou reklamní kampaň, která pomohla vrýt whiskey Jack Daniel's do podvědomí Američanů. Již po dvou letech přišlo střídání stráží a master distillerem se stal Frank Bobo.
Pod vládou Franka se z Jacka stal fenomén. Přispěla k tomu hlavně kulturní scéna, která zcela propadla rock and rollu, punku a metalu, z velké části dovezená z Anglie. A jak nové hudební styly postupně vytlačovaly tradiční americké blues, jediné, co přetrvávalo zcela amerického, byl Jack Daniel's.
Nová era začala pro Jacka změnou na postu master distillera. Franka vystřídal v roce 1988 Jimmy Bedford, který započal éru inovací a rozšíření portfolia. Ve stejném roce Jimmy představil novou whiskey Gentleman Jack, která tak po 122 letech doplnila tradiční Old No. 7. Gentleman Jack se vyznačuje dvojí filtrací, což z něj dělá velmi jemný destilát.
Vzhledem k enormnímu úspěchu nového Gentleman Jacka, Jimmy vytahuje v roce 1997 další těžký kalibr. Na svět přicházi Jack Daniel's Single Barrel. Jak už samotný název vypovídá, je to whiskey z jednoho sudu. Singlle Barrel zaznamenal obrovský úspěch a dodnes je brán jako top americká whiskey.
V roce 2008 střídá Jimmyho na pozici master distillera Jeff Arnett a začíná doba experimentů s ochucenými whiskey. Prvním počinem je v roce 2011 Jack Daniel's Honey. Díky velkému úspěchu, který nikdo nečekal, tak vzniká nový segment ochucených whiskey a Jacka začíná napodobovat skoro celá jeho konkurence. Čtyři roky na to přichází Jack Daniel's Fire.
Aby Jack stačil vyrábět stále stejně kvalitní Tennessee whiskey a uspokojil tak obrovskou poptávku, v roce 2014 otevírá nové bednářství v Lawrence County ve státě Alabama.
Posledním počinem je uvedení Single Barrel Rye. Tak uvidíme jestli se oživení klasické žitné whiskey Jackovi podaří.
Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem